Kontrolowana praca z wyższymi momentami- dlaczego mocniej nie znaczy lepiej?

Wiha oferuje wkrętaki dynamometryczne do pracy pod napięciem w zakresie do 7 Nm. W rozdzielniach występuje cały szereg podłączeń wymagających większego momentu dokręcenia. Czy jest na to jakieś rozwiązanie?

W ofercie firmy Wiha dostępne są trzy wkrętakowe rękojeści dynamometryczne i faktycznie pokrywają one zakres od 0,5 do 7,00 Nm. Można za ich pomocą podłączyć wszystkie delikatne złącza występujące w instalacjach elektrycznych. Seria rękojeści TorqueVario®-S jest niezastąpiona przy kontrolowanych połączeniach śrubowych.

Teraz Wiha w swojej ofercie ma również rozwiązanie wspierające kontrolowaną pracę z wyższymi momentami. Sama rękojeść wkrętakowa nie będzie wystarczająca przy momentach powyżej 8 Nm. Musimy użyć dużej siły ścisku, aby wyzwolić wkrętak powyżej takiego momentu. Obciążamy wtedy ponad miarę cały układ kostno-mięśniowy naszej ręki – palce, nadgarstek, łokieć i bark. Dlatego do oferty został wprowadzony wkrętak dynamometryczny z rękojeścią T.

Wkrętak dynamometryczny z rękojeścią T z możliwością nastawu w zakresie od 5 do 14 Nm pozwala na przenoszenie większych momentów z użyciem mniejszego nakładu siły. W ofercie jest również cały asortyment specjalnych kling, również w izolacji do 1000 V. Izolacja ma za zadanie chronić użytkownika przed ewentualnym porażeniem, ale także chronić instalacje przed zwarciem. Dostępne są klingi z końcówką płaską, TORX oraz nasadką.

Należy pamiętać, że mocniej nie znaczy lepiej. Producenci podzespołów elektrotechnicznych określają, z jakim momentem należy dokręcać oferowane przez nich połączenia śrubowe. W przypadku zbyt słabego dokręcenia mamy do czynienia ze zjawiskiem rezystancji, która poprzez wzrost temperatury może doprowadzić do powstania pożaru. Bez użycia narzędzi dynamometrycznych złącza takie są bardzo często dokręcone z siłą większą, niż to konieczne. Wtedy z kolei występują szkodliwe naprężenia w połączeniu oraz naruszenie profilu śruby, co znacznie utrudnia późniejsze prace na takim złączu. Dlatego warto w tym celu używać odpowiedniego narzędzia, jakim jest właśnie wkrętak dynamometryczny z rękojeścią T.

Zapraszamy do obejrzenia filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=Layo6qPTZ9Q