Czy narzędzia wielofunkcyjne do wkręcania mogą stanowić zamiennik dla pojedynczych wkrętaków? Cz. II – narzędzia VDE.

Szczególnie wymagającą grupę użytkowników narzędzi stanowią elektrotechnicy. Poza szeregiem obostrzeń, związanych z wytrzymałością narzędzi, należy wziąć tu pod uwagę aspekt odpowiedniego zaizolowania. Według zasad BHP oraz zdrowego rozsądku do pracy przy urządzeniach, które mogą być pod napięciem, jak i w ich bezpośrednim pobliżu, należy używać narzędzi z izolacją ochronną do 1000 V AC.

Trzeba zwrócić uwagę, że narzędzia do pracy pod napięciem podlegają bardzo restrykcyjnym testom bezpieczeństwa. Międzynarodowa norma IEC 60900:2012 w sposób konkretny i rygorystyczny określa działania, którym muszą być poddane narzędzia, aby otrzymały atest VDE. W końcowej fazie, każde narzędzie przeznaczone do pracy pod napięciem do 1000 V, opuszczające linie produkcyjną, jest sprawdzane pod obciążeniem 10 000 V. Dotyczy to również urządzeń wieloczęściowych. W tym przypadku nie tylko złożone narzędzie musi spełnić wszelkie wymagania normy, ale również wszystkie składowe elementy.

Nanoszenie materiału izolacyjnego na narzędzie jednolite jest o wiele prostsze niż na pojedyncze części zamienne, które mają stworzyć całość. Firma Wiha jest prekursorem w procesie projektowania i wykonywania bezpiecznych i niezawodnych rozwiązań wielofunkcyjnych.

Bardzo dobrym przykładem narzędzia multifunkcyjnego jest, doceniany i uznany przez użytkowników, LiftUp VDE. 6 izolowanych końcówek zamknięto w jednym, poręcznym, izolowanym narzędziu, gwarantując nie tylko redukcję ciężaru, ale oszczędność miejsca i czasu. Każdy element jest oddzielnie certyfikowany i zapewnia bezpieczna pracę użytkownika. Wygodna, ergonomiczna rękojeść pewnie leży w dłoni, a uchwyt mocujący końcówkę, zaopatrzony w obrotową tuleję, pozwala na bezpieczny chwyt palcami nawet w trakcie szybkiego wkręcania. Z kolei obrotowy kołpak na wierzchu rękojeści pozwala na wygodny docisk narzędzia przy wkręcaniu z większa siłą.

Końcówki robocze slimBit, dostępne są w 8 rodzajach i 29 różnych rozmiarach. Można je dokupić pojedynczo i są zdecydowanie tańsze niż pojedynczy wkrętak w podobnym rozmiarze. Sposób wykonania izolacji na końcówkach slimBit pozwala na nieograniczony dostęp do głęboko osadzonych śrub, zaś podtoczona klinga i trzon z izolacją nie są szersze niż cześć robocza. Grubość izolacji nie ogranicza w żaden sposób mobilności pracy, a bezpieczeństwo pozostaje na naprawdę wysokim poziomie. Izolacja na trzonie chroni użytkownika przed porażeniem, a instalację przed przypadkowym zwarciem.

Szczególnie przy pracach mobilnych, kiedy nie jesteśmy w stanie zabrać ze sobą szerokiego wachlarza narzędzi np. na drabinę, a pas biodrowy ogranicza naszą mobilność, LiftUp VDE z łatwością rozwiąże te niedogodności. Zdarza się, choć nie powinno, że elektryk zabiera ze sobą dwa wkrętaki, które chowa do kieszeni spodni. Wyobraźmy sobie, jak nieprzyjemny w skutkach może być upadek. Odpowiedzią na te problemy jest budowa LiftUp VDE, gdzie wszystkie elementy są bezpiecznie zamknięte w magazynku rękojeści. Podczas ewentualnego wypadku, nie narażamy się na groźny kontakt z ostrymi końcówkami, a tym samym na uszkodzenie ciała – skaleczenie czy przebicie.

Urządzenia wielofunkcyjne to także oszczędność miejsca i czasu. Korzystając z dwóch wkrętaków dysponujemy ograniczoną ilością i wielkością profili. Praktyka pokazuje, że wykonawca nie schodzi na dół po właściwe narzędzie, tylko próbuje wykonać pracę tym, które ma ze sobą. Jeżeli płaszczyzny robocze wkrętaka nie pasują do śruby, niemal na pewno zniszczymy gniazda śrub, jak również samo narzędzie. Przy rękojeści LiftUp mamy do dyspozycji 6 grotów w rękojeści, a możemy zabrać ich więcej i dokładnie dopasować kształt i wielkość końcówki do śruby. Oszczędzamy czas i pieniądze, nie zastanawiając się nad wymianą uszkodzonych śrub, zakupem nowych narzędzi oraz późniejszymi problemami wykonawczymi. Co więcej, rękojeść LiftUp VDE zajmuje tylko 25% miejsca, które zajęłoby 6 pojedynczych wkrętaków !!!

Kolejnym aspektem jest ograniczenie ciężaru, który elektrotechnik musi ze sobą nosić i wnosić każdego dnia. Z torbą montera jest dokładnie tak samo, jak z tornistrem ucznia - znajdują się tam niezbędne narzędzia i kilka innych, które mogą się przydać, a całość jest po prostu jest za ciężka. Dlatego, nawet pozornie niewielkie ograniczenie jej wagi jest bardzo ważne dla układu mięśniowo- kostnego użytkownika. Nosimy ją przez wiele dni, tygodni, miesięcy i lat, a skutki odczujemy bardzo szybko – zwłaszcza w postaci bólu pleców oraz całej, długiej listy chorób zawodowych. Komplet 6 szt. wkrętaków waży ok 0,6 kg, a LiftUp VDE tylko 0,16 kg. Różnica jest widoczna gołym okiem i nie wymaga żadnego komentarza.

Rękojeść LiftUp spełnia wszystkie kryteria zgłaszane przez elektrotechników- jest bezpieczna dla użytkownika, chroni i zabezpiecza elementy instalacji w trakcie montażu i dodatkowo pozytywnie wpływa na stan zdrowia użytkownika. Możemy krótko podsumować, że zakup takiego narzędzia to dobra inwestycja, tak ze względu na możliwości techniczne, jak i związane z komfortem pracy.

To jeszcze nie koniec informacji o narzędziach wielofunkcyjnych w ofercie firmy Wiha. Kolejna część naszego poradnika już w listopadzie!